Koti »  Jan ja Joy & TV7

Jan ja Joy & TV7

J & J

JAN & JOY

TV7 – Jumala puhuu ohjelmat

LUE AJANKOHTAINEN RUKOUS KOTISIVUILTAMME – JUMALAN SOTA-ASU!

Jumala puhuu (TV7) | Rukouspyynnöt | Tukeminen ja yhteystiedot

KIRJATILAUKSET

Janin kirjoja voi tilata osoitteesta: www.uskonkirjat.net

Näky

Olemme saaneet oppia paljon palvellessamme Herraa ja vaellettuamme uskon varassa jo monta vuotta. Jumala on tullut meille hyvin läheiseksi ja uskomme on vahvistunut ja kasvanut matkan varrella. On suuri ilo ja siunaus saada jakaa muillekin Jumalan hyvyydestä ja rakkaudesta.

Palvelutyömme perustana on kolme asiaa:

1. Jumala on hyvä!

Ja tämä on se sanoma, jonka olemme häneltä kuulleet ja jonka me teille julistamme: että Jumala on valkeus ja ettei hänessä ole mitään pimeyttä. (1 Joh 1:5)

Joka ei rakasta, se ei tunne Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus. (1 Joh 4:8)

Minun lampaani kuulevat minun ääntäni, ja minä tunnen ne, ja ne seuraavat minua. (Joh 10:27)

Haluamme välittää sitä totuutta, että Jumala on pelkästään hyvä ja Hänellä on vain hyvä tahto jokaista kohtaan. Jumala on rakkaus ja Hänessä ei ole mitään pimeyttä! Jokainen voi löytää läheisen suhteen Jumalaan.

2. Evankeliumi on ilosanoma!

”Herran Henki on minun päälläni, sillä hän on voidellut minut julistamaan evankeliumia köyhille; hän on lähettänyt minut saarnaamaan vangituille vapautusta ja sokeille näkönsä saamista, päästämään sorretut vapauteen, saarnaamaan Herran otollista vuotta”.
(Luuk 4:18-19)

Kiitä Herraa, minun sieluni, äläkä unhota, mitä hyvää hän on sinulle tehnyt, hän, joka antaa kaikki sinun syntisi anteeksi ja parantaa kaikki sinun sairautesi, joka lunastaa sinun henkesi tuonelasta ja kruunaa sinut armolla ja laupeudella, joka sinun halajamisesi tyydyttää hyvyydellään, niin että sinun nuoruutesi uudistuu kuin kotkan. Herra tekee vanhurskauden ja hankkii oikeuden kaikille sorretuille. (Ps 103:2-6)

Kristuksen lunastustyö oli ihmeellinen ja täydellinen. Hän on lunastanut meidät synnin ja kuoleman vallasta ja antanut meille ikuisen elämän. Täyteen evankeliumiin kuuluu syntien sovituksen lisäksi myös ruumiin parantuminen ja Jumalan siunaus!

3. Rakkauden tie:

Rakastakaa toisianne niin kuin minä olen teitä rakastanut (Joh 15:12)

Pyrkikää osallisiksi parhaimmista armolahjoista. Ja vielä minä osoitan teille tien, verrattoman tien. (1 Kor 12:31)

Rakkaus ei koskaan häviä; mutta profetoiminen, se katoaa, ja kielillä puhuminen lakkaa, ja tieto katoaa. (1 Kor 13:8)

Rakkaus on todella kaikkein paras tie. Haluamme opettaa, vahvistaa ja rohkaista vaeltamaan rakkaudessa joka päivä. Rakkaus voittaa aina ja anteeksiannon kautta rakkaus pysyy voimassa.

Jumala puhuu (TV7)

Jumala on avannut meille mahdollisuuden jakaa Hänen hyvyydestään ja rakkaudestaan TV7:n kautta. Olemme todella kiitollisia tästä mahdollisuudesta. Ohjelmasarjassa Jumala puhuu käsittelemme eri aiheita ja jaamme siitä, mitä olemme uskontiellä oppineet. Eniten sydämellämme on jakaa Jumalan todellisuudesta ja mahdollisuudesta löytää henkilökohtainen suhde Jumalaan.

Jeesus ei jättänyt meitä yksin. Hän lähetti meille oman Henkensä, Pyhän Hengen, olemaan meidän kanssamme (Joh 14:16). Pyhän Hengen kautta sinäkin voit löytää henkilökohtaisen suhteen Jumalaan. Hän on elävä Jumala ja hän rakastaa meitä. Enemmän kuin mitään muuta Hän haluaa olla kanssamme.

Jeesus sanoi: Minun lampaani kuulevat minun ääntäni, ja minä tunnen ne, ja ne seuraavat minua. (Joh 10:27)

TV7 – Jumala puhuu

Ohjelma Jumala puhuu lähetetään TV7-kanavalla.

Ohjelmia voi katsoa omalla ajallaan vapaasti ja ilmaiseksi  TV7:n ohjelma-arkistosta (www.tv7.fi).

Ohjelmat löytyvät seuraavasta linkistä: http://www.tv7.fi/vod/series/?series=18038.

Otamme mielellämme vastaan palautetta ohjelmistamme. Palautteen voi lähettää osoitteeseen: jan.cedercreutz@elisanet.fi

Saarnoja ja opetusta

Opetuksia ja saarnoja voi katsoa ja kuunnella TV7:n ohjelma-arkistosta täältä.

Saarnoja löytyy myös Risteyspaikka- seurakunnan nettisivuilla kohdasta KUUNTELE PUHEITA (www.risteyspaikka.fi).

Rukouspyynnöt

Teistä katsojista ja kaikista kumppaneistamme on vuosien mittaan tullut meille kuin oma perhe. Kuin paimen, joka ei voi olla rakastamatta ja huolehtimatta lampaistaan, kannamme teitä, perheitänne, elämäänne sydämissämme.

Rukoilemme puolestanne joka päivä. Tätä julistamme elämäänne jokainen päivä:

Suojaa: Jeesuksen veren suojaa ja enkelivartiota (Ps 91).

Terveyttä: Hänen haavainsa kautta me olemme paratut (Jes 53)

Siunausta: Olet siunattu tullessasi ja siunattu lähtiessäsi. Herra käskee siunauksen seurata sinua kaikessa, mihin ryhdyt (5 Moos 28) .

Lapsille: Sinun lapsesi ovat kaikki Herran opetuslapsia, ja suuri rauha on sinun lapsillasi oleva (Jes 54:13).

Viisautta: Rukoilemme, että Herra valaisisi teidän sydämenne silmät, että tietäisitte, mikä on se toivo, johon hän on teidät kutsunut, kuinka suuri hänen perintönsä kirkkaus hänen pyhissään (Ef 1:18)

Tiedä, että hän tekee koko ajan hyvää työtään elämässäsi!

Meille saa myös mielellään lähettää rukouspyyntöjä.

Rukouspyyntöjä voi lähettää osoitteeseen: jan.cedercreutz@elisanet.fi
tai soittamalla numeroon: 050-3392008 (Jan)

Tukeminen

Tilitiedot ovat:

Agape-keskus ry.
Tili: (Nordea) FI11 1478 3000 7062 96
Viite: 10016

Yhteystiedot

Jan: Puh: 050-3392008 / jan.cedercreutz@elisanet.fi

Comments are closed.

© Agape-keskus ry. 2021